Listopad 2012

Garm

9. listopadu 2012 v 10:38 Bestiář
Garm (či Garmr) je pekelný pes strážící vchod do Helheimu (V severské mytologii říše mrtvých). Má čtyři oči a hruď promočenou krví. Živí se totiž krví všech mrtvých lidí. Žije v jeskyni Gnippahellir, jež se nachází u vstupu do říše mrtvých. Spěchá naproti každému, kdo sem putuje a tak se s ním setkal i Ódin.
Kdokoli, kdo obdaroval chlebem chudé, má možnost jej uklidnit koláčem od bohyně Hel.
Až nadejde Ragnarok (den "osudu bohů" či "soudný den"), Garm se připojí k obrům v jejich boji proti bohům. Jeho protivníkem bude severský bůh válkyTýr, který jej zabije, ale sám také podlehne zraněním, jež mu Garm způsobí.
V řecké mytologii jej lze pak považovat za ekvivalent Cerbera.


Freky & Geri

9. listopadu 2012 v 10:32 Bestiář
Freky ( neboli žravý) a Geri (neboli Nenasytý) Zasvěcení seveskému bohu Ódinovi. Dle legendy se živí jídlem, které jim dává Ódin, neboť on sám žije pouze z vína (medoviny).

Árvakr

9. listopadu 2012 v 10:24 Bestiář
Árvakr (neboli ranní stráž) je kůň, který společně s Alsvidrem (neboli nejrychlejším ze všech) vozí po obloze Slunce.
.

Alsvidr

9. listopadu 2012 v 10:22 Bestiář
Alsvidr (neboli nejrychlejší ze všech) je kůň, který společně s Alsvidrem (neboli ranní stráž) vozí po obloze Slunce.


Munin & Hugin

9. listopadu 2012 v 10:19 Bestiář
Munin (neboli paměť) a Hugin (neboli myšlenka) jsou Ódinovi havrani, kteří křižovali zemi a podávali zprávy o tom, co se kde událo.


Jörmungand

9. listopadu 2012 v 10:13 Bestiář
(též Midgardsorm), je obrovitý had a jedním z potomků boha Lokiho a obryně Angrbody. Stejně jako jeho sourozenci (Fenrir a Hel) byl hrozbou, a proto jej Ödin vhodil do moře, kde ovšem zesílil natolik, že obepíná celou středozem (Midgard). Při Ragnaröku bude bojovat s Thórem, který jej sice zabije, ale díky Jörmungandovu jedu udělá devět kroků a padne mrtev k zemi.