Listopad 2011

Raijuu

16. listopadu 2011 v 20:45 Bestiář

Někdy poletuje po obloze jako ohnivá koule, čímž si japonská mytologie jednoduše vysvětlila existenci kulového blesku. Raijuu je totiž hromové zvíře, věrný průvodce šintoistického boha blesků Raidena, bere na sebe podobu lasičky, opičky či kočičky - matérie jeho těla je ovšem z ohně a blesků - a i když je v podstatě neškodný, někdy dokáže s člověkem pěkně zamávat, což koneckonců platí o elektřině obecně.

Stává se to zejména za bouřky, kdy Raijuu skáče ze stromu na strom a ze střechy na střechu (někdy jsou vidět škrábance jeho drápů, vždyť víte, jak vznikly).

Někdy Raiju přespává v lidském žaludku, ložnice mu asi nepřijdou pohodlné.

Within Temptation - The Unforgiving

15. listopadu 2011 v 19:32 Hudba

Nová deska nizozemských Within Temptation je celá postavena na temném charakteru Rayne, mladé dhampírky (napůl člověk, napůl upír) ze série komiksů Stevena O'Connella BloodRayne a Dark 48. Ta sice touží po lidské krvi, ale odmítá ji a živí se krví upírů. Vše, co si přeje, je zabít svého otce, nejmocnějšího a nejhroznějšího upíra, který kdysi zavraždil její matku.

Již druhá skladba "Shot In The Dark" nám napovídá, že Within Temptation natočili opravdu jiné, tvrdší album s prvky metalu. Ovšem vypadá to, že nejenom kvůli říznějším kytarám a temnější hudbě než na předchozích albech "The Heart of Everything" a "The Silent Force" bude "The Unforgiving" výjimečné. Kapela si dala záležet i na textech a Sharonin hlas řve do temnoty hudby "Where did they aim for when they missed your heart?" ( "Kam mířili, když minuli tvé srdce?"). Myslím, že postavit celou nahrávku na postavě tajemné dhampírky byl velmi dobrý tah.

Třetí píseň "In The Middle Of The Night" se stala jednou z mých oblíbených hned po prvním poslechu. V refrénu řve Sharon tak, jako ještě v žádné jiné písničce. Text je zase krásně propracovaný a písnička se stala jednou z mých nejoblíbenějších.
Jako první singl byl vybrán "Faster", který zamířil přímo na branku. Refrén je jednoduchý a proto dobře zapamatovatelný, přesto se jedná o silnou píseň. Tenhle song se opravdu moc povedl a stal se u mě naprostou jedničkou. V klipu Sharon vypadá skvěle, jde vidět její krásnej úsměv, a taky jde skvěle slyšet kvalita jejího hlasu ;)

Číslo 5 - "Fire And Ice" nám zpomalí zrychlený dech z předchozích skladeb, jedná se totiž o první baladu. Skladba "Iron" nás znovu dostává do varu. Symfonický úvod s rychlými kytarami předchází chytlavému refrénu.

Refrén, který si určitě zapamatujete je v další písničce s názvem "Where Is The Edge". Můžete přemýšlet nad děsivými otázkami "Where is the edge of your darkest emotions? Where is the light of your deepest devotions?" ("Kde je hranice našich nejtemnějších emocí? Kde je světlo naší nejhlubší oddanosti?")

Nacházíme se již za polovinou alba, kde na nás čeká očekávaný, druhý singl "Sinéad". Píseň je epická, nejdříve pomalá, kdy oceňujeme Sharonin jemný a krásný hlas. Potom se z ní vyloupne až nečekaně hodně rytmická píseň, která vás dokonce i roztancuje. Rozhodně dobře vybraný druhý singl. A příběhem zase moc povedený.

Tempo se znovu zpomaluje v baladě "Lost". Někteří lidé tvrdí, že na tomhle albu se Within temptation může pochlubit spíše rychlými písněmi, než baladami, ale to je asi věc názoru. Mě osobně se album líbí celé ;)

"Murder" je nejtemnější písní z alba - což už název napovídá. Co jiného čekat od skladby s názvem "Vražda", než hudbu připomínající soundtrack k povídkám Edgara Allana Poea? Tady, když se podíváte na překlad, jsou momenty, kde by se jeden Sharon i bál :D
Předposlední "A Demon's Fate" nám může připomínat zvuk rockových hitů 80.let, jak také Within Temptation slibovali ještě před vydáním nahrávky. A opravdu se jim skladba povedla. Vyhráli si s melodiemi a celkově i s hlasem zpěvačky.
"The Unforgiving" končí skladbou "Stairway To The Skies". Ta je vedena klavírem a silným houslovým doprovodem. Hrdinka Rayne se s námi loučí opravdu smutně: "My Angel is coming down from heaven to take me" ("Můj anděl sestupuje z nebes, aby mě odnesl"). Celkově se album víc, než jen povedlo. Ohlasy jsou na něj skutečně velké a turné má obrovský úspěch. Kapela sice změnila své, dalo by se říct typické prvky (Méně chorů, více ostrosti. Melodie, které vás zvednou ze židle a budou ještě dlouho kolovat ve vašich žilách. Příběh, který vás chytí za srdce), ale rozhodně měli úspěch.
A nakonec menší ochutnávka z alba + "short film" od WT ;)