Tim Burton

21. října 2011 v 20:52 |  Filmy
Portrét amerického režiséra s naprosto jedinečným výtvarným projevem.
Timothy William Burton se narodil 25.8.1958 v Burbanku ve státě Kalifornie. Prostředí jeho rodného města jeho duši příliš nevyhovovalo. Nebavily ho knihy ani škola (ve které se mu příliš nedařilo) a ruch kolem ho rozčiloval. Svůj vlastní kouzelný svět proto hledal jinde, unikal do své fantazie a věnoval se horlivě kreslení a malování. Rád sledoval sci-fi a fantasy filmy. Miloval japonské Godzily, anglické horory společnosti Hammer Horrors a dobrodružné špektákle Raya Harryhausena. Jeho hrdiny byly všelijaké příšery a jeho velkým idolem z masa a kostí byl Vincent Price.

TIM BURTON V INSTITUTE of the ARTS
Po střední škole ( v roce 1976) nastoupil Burton na Kalifornia Institute of the Arts, kde právě studio Disney hledalo mladé talenty. Přihlásil se na výukový program, kde se mu velice líbilo a v roce 1979 se stal členem týmu Disneyho animátorů. Ale jeho nadšení netrvalo dlouho.

THE FOX AND THE HOUND (1981)
Jeho prvním úkolem pro studio Disney byl film "Liška a pes", cituplný příběh o přátelství malého liščátka a štěňátka. Záhy pochopil, že roztomilé lištičky nejsou jeho parketa: "Moje lišky vypadaly jako přejeté mrtvolky. Bylo to frustrující." Tvůrčí deprese u něj vyústila v chorobnou spavost: spal čtrnáct hodin denně, deset doma a čtyři v práci. Po roce však štěstěna neuvěřitelným způsobem zasáhla v Burtonův prospěch a místo padáka byl povýšen.

VINCENT (1982)
První loutkový černobílý krátkometrážní film Tima Burtona se jmenoval "Vincent". Trval pouhých 6 minut a vyprávěl o malém chlapci Vincentovi Malloyovi, který fanaticky obdivuje herce Vincenta Price, čímž své matce způsobuje noční můry. Tenhle kousek se Burtonovi velmi povedl. Můžeme zde najít prvky Poeova Havrana a dalších děl. Zvláštností filmu byla skutečnost, že komentář filmu namluvil sám Price, čímž si Burton splnil svůj dětský sen.

FRANKENWEENIE (1984)
Druhým krátkometrážním filmem výjimečného a tajemného Tima Burtona byl opět černobílý avšak tentokrát již hraný film "Frankenweenie". Šlo o 29ti-minutovou dětskou parafrázi na Frankensteina. Film vyprávěl o chlapci, který se pokouší oživit svého mrtvého psa. Disney byl z této dvojice filmů velice rozhořčen, a tak oba filmy skončily v šuplíku. Disney se neodvážil tyto filmy použít jako pohádky pro děti. Díky bohu, že dnes se dá na internetu nejít všechno, takže i tyhle dva skvosty (Vincent a Frankenweenie) se dají shlédnout. Oba vřele doporučuji. Tenhle, leč krátký, ale vážně skvělý film, chytne za srdce.

BEETLEJUICE (1988)
Tento film byl skutečně úžasnou a hlavně nápaditou podívanou. Tato komedie začíná zcela odlišně než většina jiných komedií. Ale co jiného se dá očekávat od Tima Burtona. Film vypráví o novomanželské dvojici, která se zabije při autonehodě. Jako duchové se vracejí do svého domu a bojují s nově se nestěhující "nesnesitelnou" rodinou. Avšak protože nemají dostatek zkušeností ve strašení živých, požádají o pomoc ducha jménem "Beetlejuice". Burton sice trval na tom, že Beetlejuice bude hrát jeho oblíbený herec Sammy Davis, ale studio si prosadilo Michaela Keatona. Což se nakonec ukázalo skutečně vynikající volbou a právě díky úžasnému a vtipnému výkonu Michela Keatona se stal film kultovní záležitostí. Ač si název filmu "Beetlejuice" musel Burton doslova vydupat. Což se mu taky nadmíru vyplatilo.
BATMAN (1989)
Warner Bros byli nadšeni úspěchem filmu "Beetlejuice", a tak Burtonovi svěřili 35 miliónů na natočení filmu "Batman". Ponuré Gotham City v podání Tima Burtona přitáhlo do kin hordy diváků a film se stal jedním z nejziskovějších filmů všech dob. Jen za první víkend promítání v Americe vydělal film 42 miliónů dolarů. Po celém světě vydělal film 413 miliónů dolarů. Myslím, že tady nemusím nic moc psát. Tenhle film zná naprosto každý a asi ani není člověk, který by ho neviděl. Batman je prostě živoucí legendou...
STŘIHORUKÝ EDWARD (1990)
Ve svém dalším filmu už Burton před kamerou představil svůj idol Vincenta Pricea. Sice jen v epizodní roličce stvořitele ústřední postavy, ale i v tak malé roli byl Price úžasný. Také se při natáčení tohoto filmu setkal poprvé s hercem Johny Deppem, který se stal v následující režisérově tvorbě tzv. kmenovým hercem. Tento film byl pro Burtona velice osobní. Příběh o outsiderské a okolím nepochopené postavě nosil v hlavě již od dětství. Po finanční stránce již tento film nebyl tak slavný, ale kritika a ohlas diváků byl velice pozitivní. Já tenhle film můžu jen vřele doporučit. Viděla jsem jej poprvé jako malá, a už tehdy se stal mojí srdeční záležitostí. Dodnes se k němu moc ráda vracím.
BATMAN SE VRACÍ (1992)
Vzhledem k úspěchu prvního Batmana Warner Bros neřešil, kolik bude druhý díl stát. Proto měl Burton možnost skutečně se naplno pustit do natáčení svých temných vizí. Burton dostal na tento film celých 80 miliónů dolarů a pustil se směle do práce na pokračování "Batman se vrací". Film byl temnější, Burtonovštější a neuchopitelnější, někteří diváci byli uneseni, jiní zklamáni. Ale film byl přes všechny jeho zvláštnosti přeci jen úspěšným. Vidělal kolem 282 miliónů dolarů. Krátce před uvedením filmu do kin se však Burton rozvádí se svojí ženou a začíná si s herečkou Lisou Marieovou, kterou obsazuje do všech čtyřech následujících filmů.
THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS (1993)
Tento loutkový film je opravdová perla Burtonovské tvorby. Burton podle svého vlastního scénáře vyprodukoval velice ponurý loutkový muzikál. Tímto filmem si Burton tak nějak vynahradil své dva krátkometrážní filmy, které v jeho rané tvorbě skončily v šuplíku. A je to dobře, že Burton nezanevřel na animovanou tvorbu. Jde o příběh kostlivce Jacka, pána Helloweenského městečka, který se rozhodne ztropit trochu rozruchu ve Vánočním městečku a dát tak na frak Dědovi Mrázovi. Film se, jak jinak, stal kultovní animovanou záležitostí. A pro mě jedním z nejlepších Burtonovských filmů. A ne jen pro mě. Dneska se dají koupit všemožné tašky, trička, peněženky a mnoho dalších věcí s motivem tohohle filmu. Pro EMO populaci je Jack vpodstatě "mateřská" postava. Patří k EMO kids stejně, jako k barbie girl růžová.
ED WOOD (1994)
Tato černobílá nostalgická komedie je filmem o rané tvorbě nejhoršího režiséra všech dob - Edwarda D.Wooda. Snímek, ač byl naprostým komerčním propadákem, dostal dva Oscary. Za vedlejší roli a make-up. Tento rozporuplně přijatý film je však něčím výjimečným a skutečně zvláštním nejen v tvorbě Tima Burtona, ale v celé dosavadní kinematografii. Zázrakem je, že Burton získal v Hollywoodu na takovýto projekt celých 18 miliónů. Nikdo jiný by takovou částku na něco takového nedostal. Burton si však šel opět tvrdě za svým. A volba Johnyho Deppa do hlavní role byla více než trefa do černého.
MARS ÚTOČÍ! (1996)
tak tady k tomu filmu moc nenapíšu, protože jsem jej neviděla. Ale názory na něj jsou různé. Tady je styl úplně jiný, než bychom od Burtona čekali, takže někteří jeho fanoušci jsou zklamaní, jiní byli nadšení, že viděli něco, od Burtona nezvyklého.
OSPALÁ DÍRA (1999)
Dalším filmem T.Burtona je temný fantasy horor "Ospalá díra". V tomto filmu pátrá detektiv (opět Johny Depp) z New Yorku po bezhlavém jezdci vraždícím obyvatele malé vesničky. Vše se natáčelo ve studiu pod umělým osvětlením a film získal neopakovatelnou atmosféru. Film opět zabodoval na všech frontách a stal se opět úspěšnou "burtonovkou" se vší parádou. Při dokončování tohoto filmu byl režisér osloven pány z Twentieth Century Fox, aby pro ně zrežíroval remake klasické Planety opic z roku 1968. A Burton souhlasil.

PLANETA OPIC (2001)
Film "Planeta opic" od T.Burtona byl jeho nejdražším projektem. Film stál celých 100 miliónů dolarů. Samotný film sice vydělal ale kritika nebyla nejlepší a především fanoušci Burtona byli zklamáni. Tento film byl nejdražším filmem T.Burtona, ale nejméně se práci T.Burtona podobal. Po natočení filmu se T.Burton rozešel s Lisou Marieovou a odjel do Paříže se svoji novou přítelkyní Helenou Bonham Carterovou.

BIG FISH (2004)
Zdá se že téma Big Fish je pro Burtona další věc, na které může ujíždět. Je to příběh odloučení otce a syna, který opět nachází společnou řeč prostřednictvím pohádkových příběhů, které otec Edward Bloom celý život vyprávěl svému synovi Willovi. Will fantastickým příběhům o tom jak jeho otec vyrostl za pár dní, jak vyhrával všechny sportovní utkání ve městě, jak tvrdě pracoval zadarmo, jenom aby se dozvěděl nějaké informace o své milé, kterou posléze získal, přestal jednou věřit a s otcem se na dlouhou dobu rozešli.Teď Edward umírá a Will se vrací do svého rodného domu za svým otcem a postupně si s otcem zase začíná rozumět, právě díky příběhům, které byly důvodem jejich neshody.

KARLÍK A TOVÁRNA NA ČOKOLÁDU (2005)
Podivín Willy Wonka je proslulý svou továrnou na výrobu čokolády, kterou zásobuje celý svět. V továrně však již dlouho nikdo nebyl, ani nikdo neví, co se tam vlastně odehrává. Před lety totiž několik lidí ukradlo jeho tajné recepty, což Wonku namíchlo natolik, že vyhodil všechny zaměstnance a továrnu zavřel. Později jí opět spustil, ale již bez zaměstnanců. Tedy jen zdánlivě. Když byla továrna zase v plném provozu, vyhlásil Wonka zvláštní soutěž pro děti. Pět šťastných mohlo v čokoládě najít zlatou vstupenku, která umožňovala strávit celý den ve Wonkově továrně. Jedním z nich je i hlavní postava filmu - Karlík. Karlík je z chudé rodiny a čokoládu si může dovolit jen velmi zřídka. Bydlí s rodiči a prarodiči v polorozpadlém domečku, který je ve filmu udělán naprosto úžasně. Kromě Karlíka jsou ostatní děti, které vyhrály, nevychovaní spratci. Wonka je za to také po zásluze odmění. Wonka má totiž velmi zvláštní způsoby a smysl pro humor. I když se film může na první pohled zdát, jako jedna velká počítačová animace, opak je pravdou. Celá Wonkova továrna byla vytvořena reálně bez počítačových triků a to včetně scén s veverkama, které prý byly pro ten účel speciálně vycvičeny. Film měl skvělou atmosféru a dost zajímavý konec. Rozhodně stojí za shlédnutí.

MRTVÁ NEVĚSTA (2005)
Hlavní postavou je nesmělý, zmatený a uzavřený mladík Viktor (mluví Johny Depp), který se má oženit s Viktorií, kterou zatím ani neviděl. Je tak vyděšený, že několikrát pokazí nácvik svatebního obřadu, dokud mu kněz neřekne, že se má vrátit, až se naučí svůj slib. Jak tak bloumá v noci po lese a snaží se ho naučit, z ničeho nic se mu to povede v momentě, kdy zkouší prsten nasadit na větev čnící ze země. Jaké je ale jeho překvapení, když zjistí, že nejde o větev, ale o ruku zavražděné dívky, se kterou se tímto omylem právě oženil, a ocitá se v říši mrtvých. Marné je jeho vysvětlování, že ještě žije a že sem nepatří a že je to všechno omyl. Temná morbidní atmosféra je kombinována se svérázným cynickým humorem a vytváří tak zcela jedinečný požitek z filmu. Vlastně mi tohle příjde jako jeden z nejlepších Burtonových filmů. Svět kostlivců prolezlých červy, chrastících kostmi a hnijících zároveň, kteří se snaží vypadat strašidelně, je na druhou stranu kombinován vtipnými až roztomilými maličkostmi, jako je třeba úžasný pejsek-kostlivec, kterého Viktor dostane jako svatební dar od své mrtvé nevěsty Emily. Mohlo by se zdát, že jde o hororovou komedii, přesto však je za tím vším temnem především láska a romantika. Tenhle film rozhodně stojí za shlédnutí, už jen kvůli hudbě a poutavému příběhu.

SWEENEY TODD (2008)
Pomsta se v rukách originálního tvůrce může stát hodně silnou zbraní. Sweeney Todd je toho exemplárním případem, neb dlouhá cesta zadostiučinění ďábelského holiče, mnoha mrtvolami lemována jest. A že na prachsprostý motiv, jako je pomsta, se dá nahlížet různými úhly pohledu, ví v současnosti nejlépe Tim Burton. Příběh falešně obviněného holiče ze zločinu, který nespáchal a po letech se vrací s dvěmi myšlenkami. Burton si s divákem zahrává především prostřednictvím ústřední postavy Sweeneyho Todda. Ačkoliv dokáže divák s postavou soucítit a pochopit její motivy, každá strana má dvě mince a Burton dobře ví, že pravděpodobnost, že padne panna nebo orel je padesát na padesát. Nejmarkantnější splynutí těchto dvou odvrácených stran nabízí samotný závěr filmu, který divákovi, čtoucímu mezi řádky, nabídne lahodné vypointování. Tenhle film já prostě miluju. Burton tady nastínil naprosto jedinečnou atmosféru a dovršil to dokonalou hudbou. Muzikál se mu nadmíru povedl. Obsazení herci jsou taky skvělí. Najdeme tady hodně herců z Harryho Pottera, "neznámé" tváře a samozřejmě, v hlavní roli, Johnyho Deppa. Kdo mi napíše, že se mu tenhle film nelíbil, ať počítá s tím, že ho ZABIJU :D
ALENKA V ŘÍŠI DIVU (2009 ? )
Příběh od Lewise Carrola je notoricky známý a Alenka se stala se svou říší divů součástí mnoha rčení. Hodně lidí zná Srdcovou královnu, která nechává přetírat bílé růže na černo, ví, že králík má v ruce hodinky a že do říše divů se padá jeho norou, ale některé archetypy a postavičky jsou známé jen lidem, co tuhle dost šílenou knihu přečetli. Burtonovo zpracování mě osobně ohromilo. Příběh je vlastně postavený i tak trochu mimo původní. Dozvíte se, jak vlastně pokračují už jednou skončené pohádky. Hodně lidí film odsoudilo jako naprosto neburtonovský, nudný, disneyovský film, ve kterém žádný herec moc nevynikl. A že kromě super hyper efektů ve filmu v podstatě nic není. Já s tím nesouhlasím. Pro mě byla Alenka vždycky skvělou postavou, už jen proto, že její možnosti zpracování jsou tak rozsáhlé. Johny Depp v roli kloboučníka byl samozřejmě jako vždy skvělý, Alenku skvěle doplňoval. Ohlasy na tenhle film jsou opravdu různé, takže bude nejlepší, když se na něj podíváte sami ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama