Červenec 2011

Chupacabra

11. července 2011 v 22:32 Bestiář
Chupacabra je tajemné zvíře. Farmáři z Portorika čupakabru nenávidí, protože pije krev jejich ovcím a kozám a to doslova. A proč by také nepil ? Vždyť jméno Chupacabra znamená v překladu ,,vysávač koz".
Kde Chupacabra žije ?
Odpověď je snadná - v Portoriku ! Také se ale objevuje v Mexiku a USA.
Jak taková Chupacabra vypadá?
Chupacabra je popisována buď jako velký netopýr nebo také zvíře, které se podobá medvědovi.
Čím se Chupacabra živí ?
Jak už jsem se zmiňovala - Chupacabra pije dobytčí krev.
Jaké jsou důkazy o existenci Chupakcbry ?
Nejprve vymírání dobytka. U všech mrtvol krav, ovcí, nebo koz se našly bodné rány u krku a všechny mrtvoly měly těla bez jediné kapičky krve! Jeden farmář prý údajně Chupacabru zastřelil, bohužel se ukázalo, že to byla jen nějaká šelma. Šelma by však nedokázala vysát z mrtvol krev. Někteří lidé ji prý viděli, jak si odnáší svoji kořist, nebo vysává krev ovci, či koze.

Lugaru

11. července 2011 v 2:27 Bestiář


Do nynějška jsme hovořili jen o lykanech jako takových. Zmínili jsme jejich rozsáhlou historii až do doby vlády Ludvíka XV. Avšak rozvoj lykantropie v západních evropských státech se týkal převážně vlkodlaků, jak je známe. Nyní je mi ctí vám vyprávět o lykanech, kteří se od pradávné větve lykantropie odtrhli již v pradávných dobách, o lykanech, kteří si vybrali svou vlastní cestu, o lugaru.

Lugaru jsou vlkodlaci, kteří jsou proslaveni především ve východních státech Evropy, dokonce zasahující až do Ruska, Turecka a dalších států. Jejich největším sídlem se ale stal stát, který proslul především svými pověstmi o upírech. Jistě jste poznali, že se jedná o Rumunsko. Zde, v této bohem zapomenuté krajině se kromě faktů a fikcí o upírech rozmohly pověsti, které pronásledovaly člověka i všechny vlky.
Kdysi předkové Rumunů věřili, že za své životy jsou vděčni právě vlku, neboť on byl stvořitelem lidstva. Vlčice, která odkojila dva lidské potomky je dodnes věhlasným symbolem zobrazovaným na malbách, stavbách nebo dokonce vytesaným v sochy.
Lidé věřili, že symbol vlka chrání před zlem a proto někteří v dobách středověku neváhali před nebezpečím použít vlčích kůží nebo dokonce celých hlav, které si přibíjeli na dveře, aby se jejich domu zlo vyhnulo velkým obloukem.
V dobách, kdy evropské pokolení lykanů vyhledávala církev a vraždila, lugaru měli v lidech oporu. Stávali se mocnějšími a rozšiřovali se do východně položených zemí tehdejšího světa. Samozřejmě i lugaru měli své odpůrce, kteří je pro víru v boha nebo obyčejnou finanční odměnu systematicky vyhlazovali, avšak nebylo jich tolik, aby dokázali ohrozit tehdejší populaci lugaru, která již byla natolik rozšířená.

Jaký je ale vlastně rozdíl mezi lykanem a lugaru? Odpověď je prostá - příroda. Víte, lykani se postupem času odpoutávali od přírody, jejich životní prostředí ubývalo a snažili se přizpůsobit okolnímu světu. Vstoupili do měst, kde měli dostatek potravy, ale možná až příliš mnoho nepřátel. Jejich obranyschopnost proti zhýralému životu lidí byla porušená a astrální svět, který je základem veškeré lykantropie, se u nich začal pomalu vytrácet. Lykanů ubývalo.
Oproti tomu lugaru se odpoutali od světa lidí a zamířili do lesů v oblasti Transylvánie. Tam v lůně přírody vstřebávali sílu astrálního světa a stávali se daleko moudřejšími a vyspělejšími v oblastech magie a obrazů novodobého života. Lugaru se začali vyvíjet jiným směrem, než lykani, jejich podoba se výrazně změnila a ztrácela na lidskosti. Díky jejich úzkým svazkům s přírodou se z nich stali skuteční vlci. Na rozdíl od lykantropů tedy ztratili svůj humanoidní vzhled, jejich přeměny se stávaly daleko častějšími a jejich magie sílila. Také se dožívali o mnoho více let, než lykani a jejich hierarchie společnosti se přetvářela.Lugaru, který se ve smečce stal vlkem omega nebo byl vyhnán, prakticky neměl téměř žádnou šanci na přežití. Vztahy v klanech se upevnily, vytvořily se takzvané rady starších a osamělí vlci byli nuceni se připojit k rozvíjejícím se společenstvím. Díky své pospolitosti měli daleko větší šanci na úspěch, jak obstát v moderní společnosti.

Lugaru se dodnes pohybují převážně ve východních státech Evropy, i když někteří členové společenství se odvážili vykročit do měst západní části kontinentu.
Rozrůzněním těchto dvou skupin dlaků vznikaly časem nemalé rozepře, avšak v dnešní době již jsou tyto sváry zažehnány příměřím.
zdroj: kinyan.sblog.cz
Lugaru v Historii?
Gévaudanská bestie: Hornatý, divoký a málo lidnatý kraj Gévaudnu, jedné z posledních divočin jižní Francie, je zmítán hrůznými útoky. Píše se rok 1764 a populaci obyvatelstva kosí přízrak ze starých legend. Kolem rozsévá strach a krajina je plná roztrahaných těl. Tak nějak se vražedné běsnění Gévanloudského "Lugaru" dochovalo v paměti historických spisů.
Na základě výpovědí přeživších svědků byl sestaven popis: zvíře je podobné psu či vlku, zavalitého trupu a velikosti osla. Má tělo pokryté rusou až rezivou srstí, mohutnou oháňku a dlouhé, "jako ocel silné" tesáky. Prst vlády se stáčí na cokoliv, co jen trošičku odpovídá této fyziognomii. Nemůže přece připustit, aby na místní útočila folklórní legenda!
K prvnímu útoku tvora, který je místními někdy označován jako Lugaru (franc. "vlkodlak"), došlo poblíž obce Langogne. Konečný počet obětí se odhaduje na 120. Vlna paniky, která se rozšířila Gévaudanem, měla za následek masové hubení vlčí populace, které pramenilo ze zoufalství nad nepostižitelností pachatele. Jak zabít příšeru z legend, která vlastně ani neexistuje? Za hlavního viníka byl tedy označen vlk (Canis lupus) a následně došlo k totální devastaci a převálcování jeho početních stavů. V důsledku toho druh zcela zmizel z těchto končin jižní Francie - jednalo se o největší masakr v jeho historii.
I lidská populace však utrpěla značné ztráty a její řady prořídly. A i když vlci zmizeli, řídly řady dál. Je snad možné, aby rozběsněným farmářům, vládou vyslanému vojsku, i elitním lovcům pročesávajícím každý čtverečný centimetr říše, uniklo několik vlčích exemplářů? Gévaudan byl přece hustě zalesněn a do samého srdce porostu šlo proniknout jen s opravdu velkými obtížemi, nebylo-li to nemožné. I takové úvahy se některým historikům honí hlavou. Nicméně odpověď je s téměř stoprocenstní jistotou záporná.
Téměř po roce prolívání krve roku 1767 konečně na veřejnost pronikla vymodlená zpráva: bestie je mrtvá. Dle oficiální zprávy se o to zasloužil lovec jménem Jean Vaumesle d'Enneval, vyslaný spasit kraj králem Ludvíkem XV. roku 1765, a jeho smečka loveckých psů barvářů. Jenže v červenci se začala roztrhaná těla objevovat znovu a ukázalo se, že lovec skolil pouze obyčejného velkého vlka.
Na druhou, již konečnou smrt si musila bestie ještě počkat. Onen pověstný zářez na pažbě si totiž udělal až lesník Jean Chastel. Příšeru údajně usmrtil svěcenými kulkami, které vyšly z jeho dvojhlavňové pušky (nedávno se dostala ke zkoumání do rukou vědců). Stažená kůže zůstala v Louvru až do doby cca před sto lety, odtud byla potom pro své chátrání vyhozena.

Irranja

11. července 2011 v 2:10 Bestiář
Zatím co v Evropě se místní legendy množily vlkodlaky, v tisíciletém časovém rozestupu se u protinožců zrodila prastará báje o Irranjovi - postrachu pouště.
Domorordí Aborigiové popisují Irranju jako vysokého muže, který se zprvu nijak neodlišuje od zbytku populace. Když se však krajem přežene písečná bouře, ulehne Irranja na zem a čeká pod nánosem písku, který na něj vmete vítr. Když se celá katastrofa přežena a zazpívá utcher bird ("shrike" - zpěvný pouštní dravec malého vzrůstu, latinsky "rhodophoneus cruentus"), rozvalí se hromada písku, pod níž leží "pohřeben" Irranja, a ten se vydává dál, v podobě obrovitého rezivého psa, plenit vesnice.
Legenda vydržela dodnes a místní se jí velmi obávají. Je tedy možné, že za celou řadou pohřešovaných osob může stát dávný mýtus, děsivý Irrnaja?

EMO dolls

4. července 2011 v 22:47 Dolls
Víly podle znamení (2\2)

3. července 2011 v 23:45 Znamení zvěrokruhu
Víla pro znamení Vah
Je obklopena pastelově růžovou, bledě zelenou a modrou. Stojí pod ochranou planety Venuše. Na čele má tetovaný symbol Vah. V jedné ruce drží váhy, symbol tohoto znamení a ve druhé ječmen, obilninu, která je také často spojovaná se znamením Vah. U pasu jí visí přívěšek s modrým safírem. Můžeme zde také vidět Růžové růže.
Ovládající planeta: Venuše
Element: Vzduch
Symbol: Váhy
Květina: Růžová růže, ječmen
Barvy: Pastelová růžová, bledě zelená, modrá
Drahý kámen: Safír
Zvláštnosti: Okouzlující, romantická
Víla pro znamení Panny
Je obklopena námořnickou modří, tmavě zelenou a hnědou a stojí pod ochranou planety Merkuru. Na čele má tetovaný symbol Panny a v ruce má žezlo se stejným symbolem. Ve druhé ruce drží žaludy, které jsou také spojeny s tímto znamení.

Ovládající planeta: Merkur
Element: Země
Symbol: Panna
Květina: Kočičí uši, žaludy
Barvy: Námořnická modř, tmavě zelený, hnědá
Drahý kámen: Sardonyx
Zvláštnosti: Inteligentní, skromná
Víla pro znamení Lva
Je obklopena zlatou, oranžovou a červenou barvou. Stojí pod jejím vládnoucí hvězdou Sluncem vedle kalichu se zlatem, z něhož jdou plameny. Na rameni má tetování Lva. Na paži má také zlatý šperk ozdobený drahými Rubíny. Její vlasy zdobí Bobkové listy a květy Měsíčku.
Ovládající planeta: Slunce
Element: Oheň
Symbol: Lev
Kvete: Bobkový list, Měsíček
Barvy: Zlatá, oranžová, červená
Drahý kámen: Rubín
Zvláštnosti: Silná, působivá
Víla pro znamení Berana
Je obklopena odstíny červené barvy, která náleží ke znamení Berana. V pozadí je planeta Mars, vládnoucí planeta tohoto znamení. Na paži víly je také tetování Aries. Nese její oblíbený kámen diamant a v rukou drží kytici Zimolezu (Kozího listí).
Ovládající planeta: Mars
Element: Oheň
Symbol: Beran
Kvete: Zimolez, trnitý keř
Barvy: Různé odstíny červené
Drahý kámen: Diamant
Zvláštnosti: Aktivní, příliš sebevědomá
Víla pro znamení Raka
Je obklopena stříbrnou a levandulovou barvou. Je zasněná pod svitem měsíčních paprsků. Měsíc je její planeta. Na ramenu má tetování se symbolem Raka. Řetěz, který nosí kolem pasu, představuje měsíční přívěsek n němž je pověšena bylina Estragon náležející tomuto znamení. Stejně jako lilie.
Ovládající planeta: Měsíc
Element: Voda
Symbol: Rak
Kvete: Lilie, Estragon
Barvy: Stříbrná, Levandulová
Drahý kámen: Perla
Zvláštnosti: Citová, ochranná
Víla pro znamení Blíženců
Víly-dvojčata- jsou obklopeny jim odpovídající žlutou barvou v zářivých odstínech. Stojí pod planetou Merkur, která je vládcem tohoto znamení. Tetování Gemini mají na pažích. Jedna drží achát, zatím co druhá drží kapradinu, která je také přiřazována k tomuto znamení.
Ovládající planeta: Merkur
Element: Vzduch
Symbol: Dvojčata
Květina: kapradiny
Barvy: Různé odstíny žluté
Drahý kámen: Achát
Zvláštnosti: Všestranné, zábavné, vtipné
Víla pro znamení Býka
Je obklopena barvami bleděmodrou, růžovou a smaragdově zelenou. Stojí pod její vládnoucí planetou Venuší a můžete vidět tetování býka na jejích zádech. Nosí korunu z ovoce a bylin včetně hroznů, cypřiše a šťovíku, které náleží k tomuto znamení.
Ovládající planeta: Venuše
Element: Země
Symbol: Býk
Květina: Šípkové růže, cypřiš
Barvy: Bledě modrá, růžová a zelená
Drahý kámen: Smaragd
Zvláštnosti: Předurčená, loajální

Víly podle znamení (1\2)

3. července 2011 v 23:39 Znamení zvěrokruhu
Víla pro znamení Ryb
Je obklopena barvami mořské zeleně a oceánově modrou. Stojím pod vládou planety Neptun. V ruce drží hůlku s tradičním znamením Ryb, které je také vytetováno na jejím ramenu. Ve vlasech má leknín.
Ovládající planetu: Neptune
Element: Voda
Symbol: Ryba
Květina: Leknín, Vrba
Barvy: Modrá, mořská zeleň
Drahý kámen: Měsíční kámen
Zvláštnosti: Intuitivní, nápaditá
Víla pro znamení Vodnáře
Je obklopena tyrkysovou, elektricky modrou a indigovou barvou. Stojí pod vlivem její ovládající planety Urana. Symbol Vodnáře má vytetován na paži. Z dlaní ji vytéká voda. Má přívěšek s akvamarínem, drahým kamenem náležejícím k tomuto znamení. U pasu jí visí orchidej.

Ovládající planeta: Uran
Element: Vzduch
Symbol: Vodnář
Květina: Orchidej
Barvy: Tyrkysová, elektrická modrá, Indigo
Drahý kámen: Akvamarín
Zvláštnosti: Originální, nezávislá

Víla pro znamení Kozoroha

Je obklopena šedou, tmavě zelenou a hnědou barvou a stojí pod dohledem Saturnu, její vládnoucí planetou. Symbol kozoroha má tetovaný na nadloktí. Nosí vrbovou korunu. Vrba je strom spojovaný s tímto znamením. V ruce drží kámen tyrkys.

Ovládající planeta: Saturn
Element: Země
Symbol: Kozoroh
Kvete: Vrba, Břečťan
Barvy: Šedá, tmavě zelená, hnědá
Drahý kámen: Tyrkys
Zvláštnosti: Praktická zkouška, ctižádostivost

Víla pro znamení Střelce

Je obklopena sytě modrou a nachovou barvou a stojí pod vládnoucí planetou Jupiterem. Na ramenu má vytetovaný symbol Střelce a v ruce svírá větévku z dubu. U pasu jí visí drahý kámen topaz.
Ovládající planeta: Jupiter
Element: Oheň
Symbol: Střelec
Rostlina: Dub
Barvy: Sytě modrá, nachová
Drahý kámen: Topaz
Zvláštnosti: Zkoumavá, filozofická

Víla pro znamení Štíra

Je obklopena sytě červenou a kaštanovou barvou. Stojí pod její vládnoucí planetou Plutem a v ruce drží hůlku s tradičním symbolem Štíra. Na krku má náhrdelník s broukem, protože Štír je tradičně spojován s hmyzem a tetování s tímto symbolem má pod pravým okem. Trnkový keř je tradičně spojován s tímto znamením.
Ovládající planeta: Pluto
Element: Voda
Symbol: Štír
Květina: Trnka
Barvy: Kaštanová, tmavě červená
Drahý kámen: Opal
Zvláštnosti: Intenzivní, magnetická

Mr. Chicket

3. července 2011 v 22:48 Bestiář


Dnešní výlet za strašidly, objevujícími se na konkrétních místech, zakončíme tak, jak se správný výlet končí - v hospodě. Samozřejmě stylové, aťneztrácíme čas.
The Brushmakers Arm v Uphamu, v hrabství Hampshire, je jedním z mnoha strašidelných britských hostinců. Tady se objevuje pan Chicket.
Kdyby uphamskou hospodu nenavštívil, měli bychom o jednoho ducha méně. Ale pan Chicket tu bohužel přenocoval.
Rána se nedočkal, potkal ho osud, který ve středověku postihl mnoho pocestných. Byl zavražděn a oloupen. Možná byl lakomý, možná své peníze opravdu těžce vydělal, v každém případě se jich ani po smrti nehodlal vzdát. Dodnes bývá ke spatření, jak v The Brushmakers Arm v podobě stínu hledá své zlaťáky.

Cold Lad

3. července 2011 v 22:42 Bestiář
V Northumberlandu, nejsevernějším anglickém hrabství, se na hradě Gilsland objevuje Cold Lad, čili Studený mládenec. Není nijak nebezpečný, prochází se po chodbách a jeho přítomnost se projevuje drkotáním zubů a skuhráním.
Patří mezi duchy lidského původu. Kdysi totiž na hradě zavřeli jistého chlapce a protože sever Anglie je sever Anglie, nešťastný mládenec tu umrzl.


Black Annis

3. července 2011 v 22:36 Bestiář
Slované mají Babu Jagu, Angličané a Skotové Black Annis. Nezdá se být vzdušnou bytostí, žije v močálech (Skotsko) či v jeskyni v Dane Hills v Leicesteru. I tahle babizna má železné zuby, také jich použila k vyhloubení své jeskyně. Neliší se ani v gastronomických choutkách. Black Annis, kterou můžete poznat podle modrých tváří, má stejnou zálibu v lidském, převážně dětském mase. Plot z kostí si sice nestaví, zato si kůží svých obětí zdobí stěny jeskyně. Kosti pohazuje před jeskyní.
Jak je vidět, potkal ji časem stejný osud pedagogického strašidla, původně ovšem mohla být dnes zapomenutou bohyní pohanské doby

Natové

3. července 2011 v 22:28 | Natové |  Bestiář
V Barmě mají v podstatě všechno na starosti natové. Jsou duchy vzduchu a větru, nebe, země, lesa, obdělaných polí a neobdělaných polí, domácností, et cetera. Však jsou také tamními obyvateli náležitěuctíváni, ve stínu každé buddhistické pagody vždy stojí nějaký ten natsin, svatyně natů a stejně jako u nás boží muka a kapličky naleznete natsiny i jinde, třeba na konci vesnice.
Už podle nevyčerpávajícího seznamu zastávaných funkcí je zřejmé, že jde o obecné pojmenování nejrůznějších nadpřirozených bytostí.

Machanu

3. července 2011 v 22:26 Bestiář
Napůl ryba a napůl bůh - to není popis vzhledu, ale původu, Machanu je totiž synem opičího boha Hanumana a mořské panny Nang Supanmachy. V Thajsku, odkud pochází, se mu dostalo nejen cti v podobě sošek a vyobrazení, ale také - pro svůj vodní vzhled, původ a funkci strážce jezera, za nímž se nachází podsvětí - dal jméno jedné z lodí thajského námořnictva v dobách druhé světové války.Foawr

3. července 2011 v 22:15 Bestiář
Foawr pochází pro změnu z ostrova Man. Jsou to zarostlí silní obři, kteří se rádi baví pohazováním velkých kamenů a krádežemi dobytka. Ti prozíravější ukrývají svou duši mimo tělo na nějakém dobře skrytém a utajeném místě. Což je praxe známá mnoha nadpřirozeným bytostem nejen v Evropě.


Yali

3. července 2011 v 22:05 Bestiář


Podíváme se na zoubek (skutečně) jednoho z těch báječných mytologických zvířat, v nichž se projevuje stvořitelova snaha šetřit invencí a použít neprodejné skladové zásoby. Yali k této fauně, podobně jako bazilišek či Kentaur, patří. Bývá totiž popisován jako tvor se lvím tělem, sloním chobotem a kly. Dnes se povětšinou vyskytuje pouze jako chrámová výzdoba. A tam mívá občas i hadí ocas.

Acheri

3. července 2011 v 21:59 Bestiář
Acheri žije v indických horách. V podoběmalé dívenky sestupuje z vrcholků do údolí a její návštěvy nejsou rozhodně vítané. Acheri je totiž noční můra. Na nic netušící spící oběti posílá stíny nemocí, zbaběle si vybírá převážně děti. I když lékařská prevence dnes nabývá váhy ve všech končinách, přece jen je dobré se proti acheri pojistit i prakticky. Odedávna k tomu složí amulet z červeného vlákna, zavěšený kolem krku, přičemžnení nezajímavé, že i v Evropě červené přívěsky odjakživa sloužily k ochraně před uřknutím čarodějkou a před zlými duchy.


Dullahan

3. července 2011 v 21:51 Bestiář
Irský bezhlavý jezdec, známý též jako Gan Ceann, jezdí, jak tradice velí, na černém koni, s hlavou pod paží. Případně sedí na kozlíku vozu, nápadně připomínajícího pohřební. A taženého černým koněm. Dullahanův bič je pak zhotoven z obratlů lidské páteře. U koho zastaví, ten zemře. Koho jméno vysloví, dopadne stejně.
V dnešním svět se tenhle profesní příbuzný francouzského Ankou stal nejen častým hostem videoher a fantasy příběhů, ale pravděpodobně také inspiroval Washingtona Irvinga k sepsání (dnes díky filmu, co si budeme namlouvat) veleznámé povídky The Legend of Sleepy Hollow, česky Ospalá díra.

Ypotryll

3. července 2011 v 21:43 Bestiář
Ypotryll (jehož jméno nejspíš vzalo kousek z řeckého hippo, kůň), se zachoval především v heraldice. Ta ve středověku hýřila fantazií a díky četným válkám a tím narůstajícímu počtu drobných šlechticů s potřebou vlastního erbu, se jí nedostávalo figur, takže lovila, kde mohla. A dovedla k dokonalosti starověké kombinování druhů. Ypotryll měl tedy hlavu kance, tělo velblouda, nohy kozí a ocas hadí. Žhnoucí rudé oči, velké kly a nepřehlédnutelný penis.


Alerion

3. července 2011 v 21:23 Bestiář
Vypadá jako orel a vládne všem ptákům. Jako, jak známo z bajek, orel. Alerion, případně Avalerion, je ale ptačí král ze středověkých Bestiářů. Na celém světě žije vždy pouze jediný pár alerionů. Jsou orlům podobní, jen o trochu větší, barvy ohně a s křídly, ostrými jako čepele. Jako mnoho tvorů své doby je lze nalézt v Indii, kde neobvyklé tvory nacházeli už staří Řekové. Zmíněný alerionův koloběh života připomíná - ne náhodou - cyklus fénixe: po šedesáti letech života naklade samice dvě vejce, šedesát dní na nich sedí a když se malí alerionové vyklubou, staří se seberou a v doprovodu ostatních ptáků odletí daleko na moře, kde se utopí. Opeření poddaní se vrátí k hnízdu a dohlížejí na mláďata do té doby, než se tato naučí létat.

Kaw Kaw

3. července 2011 v 21:17 Bestiář
Pohybuje se nočními maltskými ulicemi, šedý a podobný slimáku. Čmuchá a čmuchá a když vyčmuchá u kolemjdoucího pocit nějaké viny, pronásleduje ho až domů. Existuje i jiný Kaw Kaw, pro změnu obr tak velký, že celou Maltu přejde několika kroky. I on prohání viníky, pracuje však pouze od Vánoc do prvního únorového týdne. Jeho ženským protějškem je Imlejka, stařena, jíž se na Nový rok obětují květiny, aby dala pokoj a šla raději o dům dál.

Oude Rode Ogen

3. července 2011 v 21:15 Bestiář


Flanderský bubák Oude Rode Ogen (staré krvavé oči) bývá popisován jako vysoký černý muž se schopností změnit se ve velkého černého psa s výraznýma očima. Unášel a požíral děti - zprvu to ovšem nebylo pouhé pedagogické strašidlo, ale vážně pojímané monstrum, děsící kraj. Tehdy to odnesl i jeden tulák tmavší pleti kterého ctihodní Flandeřané zlynčovali, přízrak se z kraje ovšem neztratil. Vyprávělo se, že ten, kdo ho spatří, může ohluchnout, oslepnout - nebo zblbnout (což odpovídá).
V účelového bubáka se proměnil na začátku minulého století, kdy se mu začalo, opět dle barvy, říkat Nekker a děti, které měly podle mínění rodičů být už dávno v posteli, slýchaly výhrůžku ne tak klasickou, jako obvykle, Nekker děti neodnášel v pytli, ale rovno zaživa snědl.