Zeus

28. října 2010 v 20:42 |  Řečtí bohové
Zeus byl nevyšší bůh, syn Krona a jeho manželky Rheie. Byl nejmladší dítě Rheino, ta byla rozhněvána, poněvadž Kronos pozřel všechny její dříve narozené děti, Hestii, Demeter, Héru, Háda, a Poseidona, aby se nemohla vyplnit věštba, že ho jeho vlastní dítě sesadí z trůnu. Proto se rozhodla, že Dia zachrání před tímto neblahým osudem. Porodila Dia tajně za temné noci na Krétě a svěřila ho nymfám Ídaji a Adrásteji, aby ho opatrovaly. Kronovi pak podstrčila kámen zabalený jako děcko, aby ho spolkl. Nymfy novorozeně živily mlékem kozy Amaltheie a medem.
zeus
Zeus dospěl a rozhodl se bojovat s Kronem za osvobození svých sourozenců. Podle rady bohyně rozumu Médity dal Zeus Kronovi medový nápoj smíšený se solí a hořčicí a Kronos vyvrhl v obráceném pořadí své děti. Zeus ihned vybídl Háda a Poseidóna, aby se s ním spojili k boji proti otci. Boj byl velmi krutý; nejprve měl úspěchy Kronos, který zavolal na pomoc Títány. Zeus tísněný náporem se rozhodl osvobodit Kyklópy, kteří ho vyzbrojili bleskem a hromy, Hádovi dali čapku, která činila neviditelným, a Poseidónovi pak zlatý trojzubec. Zeus neváhal ani před propuštěním hrozných Hekatoncheirů, které uvrhl do zemských hlubin jejich otec Úranos. Pak byl konečně Kronos přemožen, zejména když někteří jeho stoupenci přešli do tábora Diova.
Zeus se pak rozdělil o vládu se svými bratry losováním, přičemž svou obratností se stal vládcem bohů.Se svou manželkou Hérou měl tři děti, boha války Area, Hefaista a Hébu. Héra byla Diovi naprosto věrná, aby prokázala, že je hodná své funkce ochránkyně manželství. Zeus však nedbal tak úzkostlivě na dodržování manželské věrnosti. Ve své záletnosti neznal vždy míry a využil všeho, aby
socha Dia Olympského
dosáhl přízně některé bohyně nebo i smrtelné ženy, do níž se zamiloval. Přibližoval se ke svým vyvoleným v nejrůznějších podobách, třeba i v podobě jejich manžela a využil každé možné lsti. O osud svých dětí se staral pečlivěji než o své milenky. Ty pak dovedla Héra ve své žárlivosti stíhat velmi krutě.
Zůstával však stále nejvyšším bohem, pánem blesků a hromu, a jeho vznešenost symbolizoval jemu zasvěcený král ptáků orel a ze stromů dub. Řekové mluvili o Diovi vždy s nejvyšší úctou a k jeho poctě vystavěli mnoho chrámů, oltářů a nespočetných soch. Athénský sochař Feidiás za doby Perikleovy vytvořil slavnou sochu Dia Olympského ze zlata a slonoviny; v Olympii pak byl nejproslulejší Diův chrám a v Pergamu jeho nejkrásnější oltář.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zeus Zeus | 7. února 2011 v 11:56 | Reagovat

Ůžasné !
Ty jsi hotová knihovna :] .
Jinak já mám přezdívko Zeus na všechno na internetu .

2 ravensblog ravensblog | 7. února 2011 v 16:23 | Reagovat

[1]:
Takhle mě už dlouho žádnej koment nepotěšil ;) :D Díky :)

3 GD  no GD no | 27. března 2011 v 11:40 | Reagovat

kdyby to nebylo na tý kytce, tak se to docela i dá přečíst - HRŮZAAAAAAA

4 mical mical | 7. dubna 2011 v 20:20 | Reagovat

diky moc jsem v 6 tride a tohle mi dost pomohlo ve slohovy praci moooc diiiiik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama