Halloween

26. října 2010 v 23:07 |  Blbosti a ostatní

halloween
31. října
- předvečer Všech svatých neboli Halloween. Tento svátek slouží k úctění památky zesnulých. Slaví se v převážně v anglicky mluvících zemích (Anglie, USA, KAnada, Austrálie....) dětmi. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu se známým pořekadlem Trick or treat - koledu nebo vám něco provedu. Halloween vychází původně z keltského svátku Samhain - pohanského nového roku (konce pohanského léta). Halloween je zkratka z půvidního anglického All-hallow-even (Předvečer / vigilie všech svatých / první nešpory).

Tradyčním znakem Halloweenu je dýně.
dýně
Ovšem né ledajaká, ale vyřezávaná se svíčkou uvnitř (Jack-o-Lantern). Typická kombinace barev je černá a oranžová. Dalším typickým znakem pro Halloween jsou kreatůry a předměty s určitou symbolikou např. čarodějnice, kočky, kostlivci, duchové, oheň atd... Mnoho Halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímání a jejich spojení s čarodějnictvím.
symboly

Protože v dobách keltů byly slavnosti typu Halloween zaměřeny spíše na období žní, byly Halloweenské hry hrány s typickým sklizňovým jídlem - hlavně s jablky. Halloweenských her je hodně, tady jsou některé z nich:

ZABALTE MUMII: Lidé jsou rozděleni do skupinek po dvou. Jeden z dvojice je mumie a ten druhý je tzv. balič. Baliči je přidělena role toaletního papíru, aby jí zabalil svoji mumii. Cíle hry je zabalit svoji mumii pomoci celého toaletního papíru a být první, kdo vypotřebuje celou roli.

mumie
HALLOWEENSKÝ ZÁVOD: Rozmístěte halloweenské sladkosti po celé ploše, kde se závod uskuteční, tak aby nebyly na první pohled vidět a byly skryté. Můžete ukrýt i malé dýně, které vytstříhnete z kartónových papírových krabic - každá takový dýně na sobě bude mít číslo. Ten kdo najde nejvíce sladkostí a dýní s největším celkovým součtem je vítěz. Tím ale soutěž nekončí, všechna čísla vložte do dýně a vytáhněte z ní jedno číslo. Ten kdo našel toto číslo vyhrává další cenu.

BOBBING FOR APPLES: Ukolem této jednoduché hry je vytáhnout jablko z vody aniž by jste se jakkoliv dotkli jablka rukou - můžete použít pouze vaše ústa a teď se předveďte!
bobbing for apples

GHOST STORIES: V této hře jde o to udělat maximální efekt.Děti si vymyslí příběh a převlíknou se do kostýmů. Příběh by měl být klasický duší příběh nebo městská legenda. Svíčky, divné nosy a skryté vtípky vytvoří ten pravý strach.


Mě osobně Američani ničím moc neberou, ale Halloween je opravdu povedený. Líbí se mi způsob, jakým uctívají mrtvé - zábavnou (a trochu staršidelnou) formou. Že to není dostatečně vážné? No a?! Když už jsou ti mrtví mrtví, tak ať se alespoň pobaví =D =D

Halloweenské kostýmy

-tak toto je kapitola sama pro sebe =D

masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
masky
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Co vy a Halloween?

moc se mi líbí 40.4% (40)
ujde 22.2% (22)
nic moc 17.2% (17)
je to děs 20.2% (20)

Komentáře

1 withinblog withinblog | 27. října 2010 v 9:17 | Reagovat

Jakto že máš nadpis HELLOWEEN a potom máě všude Halloween??? Ujasni si co tam mám být :D :D :D

2 ravensblog ravensblog | 27. října 2010 v 11:05 | Reagovat

ježíš pardon urejpanče =P

3 withinblog withinblog | 27. října 2010 v 11:13 | Reagovat

[2]: no to víš to máš za to co si mi napsala na můj blog :D :D :D :D

4 ravensblog ravensblog | 27. října 2010 v 23:26 | Reagovat

[3]:
Jak malej =D Ty si mi zborala bábovičku, tak já ti ji taky zbourám =D =D =D =D

5 Dlouhosrstka Dlouhosrstka | Web | 20. října 2011 v 16:00 | Reagovat

super blog je to tu boží =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama