Fantasy - co to je?

24. října 2010 v 19:56 |  Fantasy
fantasy
Fantasy - je to umělecký žánr, který se používá hlavně v literatůře, filmech a výtvarném umění. Hlavním znakem je výskyt nadpřirozených bytostí, magie, bohů, ale i démonů a mnoho dalších.
narnie
Svět, ve kterém se příběh odehrává, je většinou nezávislý na našem nebo je s ním něják spojený (Letopisy Narnie). Původ fantasy můžeme vidět zejména v hrdinských eposech, pohádkách, mýtech nebo středověkých legendách. Žánr je velmi rozvynutý a má mnoho druhů. Myslím, že každý si zde najde svůj oblíbený druh a s tím i "svět" do kterého chce svým způsobem patřit. Fantasy se těší velké oblibě, ať už u dětí, maldistvých nebo dospělích. Ďětem se budou líbit například fantasy s nadpřirozenými bytostmi a kouzli (Poslední jednorožec). MAldistvý si zase najdou fantasy s prvky romantiky, dobrodružstvím nebo trochou hororu (Harry Potter, Hvězdný prach, VAn Hellsing). A dospělí většinou...no jsou jako děti =D takže ti si vybírají ze všech možných kategorii. Hororové fantasy (Constantine), Dobrodrůžné fantasy (Flynn Carsen) a mnoho dalších. Opravdu je z čeho vybírat =).
jednorožec

Podžánry:

klasické fantasy: prostředí je inspirováno realnými hystorickými epocham (středověk)
Dračí srdce.

hrdinské fantasy: děj většinou sleduje výpravy a příhody hrdiny. ( Barbar Conan, Xena)

Městská fantasy: Děj se odehrává v městském prostředí, ať už ve městě ze současnosti, v minulosti, či v nějakém alternativním světě. Příkladem je (Nikdykde, Jumanji)

Paralelní realita: Děj se odehrává v několika paralelních vesmírech, mezi kterými lze nějakým způsobem přecházet. Jedním z paralelních realit může a nemusí být náš vesmír (Lovci dinosaurů, Zathura).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama