Tarja - otázky a odpovědi

28. srpna 2010 v 22:26 |  Tarja Turunen
MWS
S "My Winter Storm" bývalá zpěvačka Nightwish v roce 2007 dokázala, že na to má i bez mateřské kapely Nightwish a vydala první sólové album, které okouzlilo mnoho fanoušků. Teď finská kráska pokračuje se slíbeným singlem a albem What Lies Beneath. S touto sympatickou zpěvačkou jsme mluvili nejen o písni Falling Awake, jejím vystoupení ve Wetten Dass…? a nadcházejícím turné s rockerem Alicem Cooperem, ale také o jejím dlouho očekávaném druhém CD, které bude brzo vydáno.
Orkus: Brzy vydáš první singl z What Lies Beneath, Falling Awake. Anglický výraz "falling asleep" (usnout - pozn. překladatele) je známý, ale "falling awake" je tvůj zajímavý výtvor. Co to pro tebe znamená v tomto kontextu?
Tarja: Falling Awake je velmi osobní píseň. Napsala jsem ji společně s americkým zpěvákem a skladatelem Johnnym Andrewsem, který se mnou také hodně pracoval na mém novém albu. Momentálně se stále více "probouzím", více si uvědomuju sebe jako ženu a umělkyni. Pomalu se začínám cítit opravdu silná a dokážu si více představit, co chci od života. Považuju svůj život za dar, který mi patří a jsem velmi šťastná za to, co jsem už dokázala. Kdybych zítra umřela, považovala bych svůj život za využitý, protože se každý den snažím vyhledávat malé věci, díky kterým se cítím šťastná. Nepotřebuju si stavět palác, abych byla šťastná. Malé věci a láska a podpora mé rodiny a přátel jsou pro mě nejdůležitější.
Zadní obal CD

O: Takže Falling Awake se tématicky podobá písni Die Alive z MWS?
T: Ano, tak to je, protože některé myšlenky mám stále v hlavě. Stále mě ovlivňuje brazilský spisovatel Paulo Coelho, protože mě opravdu fascinuje, jak píše o životě. Die Alive je také o prožívání života tady a teď, právě jako Falling Awake. "Žít pro okamžik" se stalo mým mottem. V životě jsem prošla i těžkými chvílemi, hlavně když mi zemřela maminka. Po takových ranách osudu zjistíte, že musíte denně bojovat za svůj život a štěstí.

O: A jak se Falling Awake vyvíjela? Proč sis vybrala právě tento název pro první singl z What Lies Beneath?
T: Píseň vznikla velmi pozdě během nahrávání. Na albu jsem pracovala 2 roky, kdekoliv jsem byla. Nicméně, hlavní část práce jsem odvedla mezi jednotlivými tour, protože když jste na tour, není tam moc klidu a já se chci soustředit na koncerty. Napsala jsem tu píseň na konci roku 2009, kolem listopadu. Když byla hotová melodie první sloky, opravdu jsem cítila, že to bude silná píseň, která vyjadřuje něco důležitého. A když jsme s Johnnym složili celou píseň, už tehdy jsme si mysleli, že to bude ta první, která bude vydána. Tato píseň ale nebude vydána všude, například v mé zemi, ve Finsku, vůbec nevyjde. Falling Awake je jen taková předzvěst nového alba, něco málo pro mé fanoušky.

O: Kytary ve Falling Awake zní velmi energicky a silně. Bude zvuk na What Lies Beneath celkově silnější než na tvém debutovém albu?
T: Myslím, že jako umělec jsem se na tomto albu vyjádřila velmi jasně. Protože je to mé druhé album, začala jsem ho připravovat už dávno a chtěla jsem si být jistá, že přinesu něco opravdu dobrého. Dohromady jsem napsala přes 30 písní, z nich jsem pak nahrála 16. Samozřejmě na albu nebude 16 písní, takže mám i nějaké bonusové skladby pro různé země. Tvrdě jsem pracovala na tom, abych napsala silné album a dala jsem do What Lies Beneath celé své srdce. Jsem šťastná, že jsem jediná zodpovědná osoba za produkci tohoto alba, protože to pro mě znamenalo další velký krok, protože v Nighwish jsem nepomáhala s psaním písní a produkce mého prvního alba byla v rukou producenta. Proto jsem teď neuvěřitelně šťastná, že mám uměleckou svobodu a můžu si všechno udělat tak, jak si to představuji. Také jsem měla možnost pracovat pouze s lidmi, kterým věřím a se kterými se cítím dobře, což je velká výhoda. Písně budou znít tvrdě, ale ta klasická stránka zůstane zachována díky orchestru a sboru.

O : Nedávno jsi vystupovala ve Wetten Dass…? společně se Scorpions a písní The Good Die Young. Jak vznikl nápad vaší spolupráce a jaké byly tvé zkušenosti s německou televizí?
T: Vystupování ve Wetten Dass…? pro mě byl velmi pěkný zážitek. Tato show je v Německu velmi populární, ale ve Finsku téměř neznámá. Už dřív jsem znala Thomase Gottschalka a těšila jsem se, že budu moct vystoupit v jeho show. Klaus Meine ze Scorpions mi zavolal a zeptal se, jestli bych se chtěla podílet na jedné písni z jejich nového alba, což byla pro mě samozřejmě pocta. Dal mi na výběr 2 písně a já jsem si nakonec vybrala The Good Die Young. Brzy vyjde druhá verze této písně, kde zpíváme s Klausem opravdový duet, což mě velmi těší.

O: V listopadu budeš doprovázet rockovou legendu Alice Coopera na jeho turné Theatre of Death (Divadlo smrti - pozn. překladatele). Jsi velká fanynka Alice? A co si myslí o tvé verzi písně Poison?
T: Jsem velmi šťastná, že s ním můžu jet na turné, protože jsem jeho velká fanynka již od doby, kdy jsem byla teenager. To, že jsem teď od něj dostala pozvání na turné je prostě neuvěřitelné. Právě teď se v mém životě dějí věci, o kterých jsem se nikdy neodvážila ani snít. Můj starší bratr mě přivedl k Alicovi a tak jsem začala poslouchat kromě klasiky i rock. Ještě jsem neměla možnost zjistit Alicův názor na moji verzi Poison, ale nemyslím, že to budu na tom turné hrát. Lidi by mě určitě zaházeli rajčaty.

O: Které zkušenosti, pocity nebo místa tě nejvíc inspirovala k napsání What Lies Beneath? V minulých letech jsi hodně cestovala - to na tebe určitě muselo mít nějaký vliv…
T: Ano, samozřejmě, protože si beru své myšlenky a emoce s sebou, když cestuji. Nejsem skoro nikdy doma, většinou jsem někde na cestách, což není lehké pro ty, které mám ráda a oni mají rádi mě a často to nechápou. S mým tátou nemůžu vůbec mluvit o svém životě umělkyně. Jako umělec nemáte normální práci s pevnou pracovní dobou, ale musíte být flexibilní. Sice tu práci moc miluju, ale pokaždé musím odjet z domova v Buenos Aires, což je pro mě velmi těžké. Někdy si prostě musím najít nějaké tiché místo, abych si mohla číst, nebo jdu do kina nebo trávím čas se svým manželem, jinak bych nebyla schopná se vypořádat s takovými výkyvy. Hodně mě inspiruje místo, ve kterém teď žiju, ale také ostatní místa na světě a věci, které vidím ve zprávách - ty mě vždy hodně zasáhnou. Na What Lies Beneath jsou některé texty hodně přímé, ale stále bych chtěla nechat prostor pro to, aby si je lidé mohli vyložit podle svého. Je pro mě důležité, aby fanoušci nacházeli v mých textech sami sebe.

O: My Winter Storm obsahuje velké množství materiálu, který pro tebe napsali jiní umělci. Ty jsi ale vždycky měla velký zájem psát své vlastní písně. Nabídne nám tedy What Lies Beneath více autorských děl?
T: Ano, ve srovnání je moje přispění na WLB opravdu velké. Na albu není jediná píseň, na které bych se nepodílela. Jsem zodpovědná za celou produkci, zvuk a další prvky, na tom albu je 100% mě. WLB je o mě, mých pocitech, životě a co leží ve mně, v lidech okolo mě a hluboko v životě samotném. Název alba byl vytvořen před 2 lety a inspiroval mě v psaní písní. S MWS to bylo stejné, název byl vytvořen velmi brzy a nutil mě psát. Také jsem velmi šťastná, že během tvorby mého druhého alba jsem konečně překonala svou ostýchavost. S mým debutovým albem to bylo opravdu složité, protože pro mě bylo těžké se otevřít, ujasnit si co chci a něco říct, když se věci vyvíjely jinak, než jsem si přála. To bylo složité, ale teď je pro mě jednodušší vyjádřit své pocity, stejně tak jako mluvit s profesionálními skladateli o mých nápadech. Moje zkušenosti mi dodaly odvahu.

O: Na WLB jsi pracovala dlouho. Jak se cítíš teď, když je album dokončené? Jsi spokojená s výsledkem a cítíš se zralejší, než na začátku tvé sólové kariéry?
T: Samozřejmě se cítím zralejší, protože všechno v mém životě je pomalý proces učení a zrání. Když držíte oči otevřené a dáváte pozor, naučíte se spoustu nových věcí. S What Lies Beneath jsem udělala velký krok kupředu, protože bylo vše v mých rukou. Před dvěma lety, když všechno začalo a já jsem se měla poprvé starat o všechno, byla jsem velmi nervózní. Bála jsem se, že nebudu schopná to všechno sama zvládnout. Samozřejmě mě můj manžel podporoval jak jen to bylo možné a pomáhal, kde mohl, ale musela jsem poslouchat od kolegů muzikantů, že mi věří. Když mi nakonec řekli "samozřejmě, že to zvládneš", byla jsem velmi šťastná. Pomyslela jsem si, že už se nemusím bát, když mi tak věří a to mi dodalo sílu pokračovat s maximálním nasazením. Bez všech těch skvělých lidí okolo bych teď nebyla tam, kde jsem a jsem velmi vděčná za jejich podporu a lásku. S prvním albem jsem se učila chodit, s WLB jsem začala běhat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama