Pohřebiště v Čelákovicích

15. srpna 2010 v 22:46 |  Upíři
Pohřebiště upírů v Čelákovicích.
Stalo se to roku 1966, kdy si chtěl jistý pan F.Z., postavit domek na svém pozemku.
Při provádění výkopu ovšem narazili na kosterní ostatky. Bylo provedeno ohledání a na základě tohoto zavoláni archeologové.
celakovice

Ovšem nebylo to poprvé, kdy bylo toto magické místo narušeno bylo to v roce 1950, když zde tehdejší čelákovický závod Kovohutě začal budovat kolonii dělnických domků, nazvaná Korea. V souvislosti s výstavbou byla otevřena jáma k těžbě písku o rozměrech asi 15 x 8 metrů, která toto pohřebiště narušila. Přitom podle pamětníků, tehdy kteří zde pracovali, byly zničeny dva až tři hroby a kostry nově uloženy na bývalém starém hřbitově.
Pokud se vrátíme ještě o pár let zpět, zjistíme, že na tomto místě bylo pole. Lidé ho nazvaly "Mrchovláčka". Především proto, že zde často nacházeli staré kosti. Údajní upíři byli pohřbeni celkem mělko kolem 120 cm.

Objevy archeologů
Nalezlo se zde celkem jedenáct hrobových jam s kosterními pozůstatky 14 dospělých jedinců , z toho 13 pozůstatků patřilo mužům a jedny se nepodařilo identifikovat. Odkrytí prvních hrobů ukázalo, že se nejedná o normální řadové pohřebiště, ale že jde o pohřební rituál vybočující z běžných norem. To potvrdily i další odkryté hroby a získané poznatky vedly k závěru, že šlo o pohřby s projevy vampyrismu. "K protivampyrickým obranným prostředkům docházelo ve dvou obdobích - stupních.

Znakem prvého stupně, který byl proveden krátce po smrti jedince, je předně nerituální způsob uložení, a to na levém nebo pravém boku, případně uložení na břiše nebo v jiné orientaci tak, aby neviděl na východ slunce. Dále se protivampyrismus projevuje v nepravidelnosti uložení horních i dolních končetin, někdy doprovázené svázáním, s ucpáváním úst, zatížením kameny, probitím kůlem nebo kůlem vraženým vedle těla (magický význam), přibitím hřeby k dřevěné desce, opálením ap. Samozřejmým doprovodným protivampyrickým prvkem byly různé, avšak archeologicky nezjistitelné byliny a koření.
Ve druhém stupni, to znamená po nějakém čase od pohřbení, dochází ke znovuotevření hrobu s cílem účinnějšího zásahu na mrtvém. Ten se projevuje opět několika způsoby, z nichž známe oddělování případně vyjmutí nebo přemístění hlavy na jiné místo. Takovýto zásah lze také sledovat na celých, nebo částech dolních i horních končetin, případně i na jiných částech těla. Sem patří i probití kůlem, pokud nebylo provedeno hned při pohřbení."
V Čelákovicích tomu bylo takto:
První stupeň- jeden z mužů měl odebranou pravou nohu - levou měl přitom silně ohnutou v koleni, jako by původně byla svázaná. Několik jedinců bylo patrně pohřbeno se spoutanýma rukama, někteří mrtví leželi na břiše.
celakovice

Druhý stupeň- V jednom případě byl zjištěn dřevěný kůl z borového dřeva vražený do země u levé paže, bohužel byl hrob hodně porušený, a tak o tomto kůlu archeologové moc nevědí. Ostatní měli oddělené hlavy od těla a někdy i končetiny, které byly rozpoznatelné nejméně na čtyřech jedincích. Je vyloučeno případné uložení mrtvého do země až po řadě týdnů, t. j. v rozkladu, kdy by bylo již snadné oddělení hlavy. Tou dobou by totiž nedržely pohromadě ani ostatní partie těla. A zároveň je vyloučeno utínání hlav, protože nebyli nalezenz žádné známky sečné rány. Je tedy zřejmé, že hlavy byly odděleny od těla až při rozkladu, přičemž musely být již dávno vloženy do hrobů. O upírech se ale ví, že se nerozkládali. Jak tedy oddělovali končetiny? Já si myslím, že je to tím, že upíři mejí měkké končetiny a kosti a tudíž by u nich nebyl takový problém kosti oddělit. Ale opravdu nechápu proč si přidělávali práci, když bohatě stačilo čapnout sekeru.
Kromě protivampiristických rituálu byla objevena i jedna zvláštnost a to výskyt devátých zubů na jednom "upírovi".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama